ימי הולדת


דף הבית » מאמרים » השתלמויות ותוכניות לצוותי חינוך

השתלמיות ותוכניות לצוותי חינוך
כאשר מדובר על צוות חינוכי, תמיד יש מקום לרענן ולחדש, לעדכן ולשמור על מורל גבוה. לא משנה אם מדובר על סייעות ומפעילים, על עוזרות, על גננות, או על מפעילי צהרונים. כאשר מדובר על הכשרת גננות, ישנה חשיבות יתרה שהתהליך יהיה מלווה בסיוע פדגוגי מורשה, ויכלול אנשי מקצוע מנוסים. כאשר מדובר על אנשי חינוך, לא מן הנמנע להיתקל בסיטואציות חדשות אשר מצריכות התערבות מקצועית, התערבות של אדם בעל ידע וניסיון. לעיתיים הפתרון יהיה יצירתי ולעיתים פשוט מן הנמצא- החוכמה היא לדעת להשתמש בכלים המצויים ולבחון נכון את הסיטואציה, ופה תהליכי העשרה והשתלמויות נכנסות לתמונה.

באופן אישי
עבודה עם ילדים מצריכה ידע, סבלונות ורצון להמשיך ולהתעדכן בתחום. השתלמות בנושא באה על מנת להעניק פתרון ובמקביל להוות זמן איכות עם שאר אושיות מתחום ההדרכה. השתלמות מוצלחת היא כזו שנתפרת במיוחד עבור כל סיטואציה, כך שמתקבל פתרון אישי עבור כל צורך וצורך. באופן שכזה מדובר על ריענון מהשגרה, על תחושה שהתחום נלקח ברצינות וכמובן שגם מתקבלים כלים חשובים להמשך הדרך. סדנאות שכאלו צריכות להיות מועברות ע"י אנשי מקצוע מהתחום, כך שהם יידעו להעביר את הסדנא בהצלחה, ושבסוף  המשתתפים יזכו להחזיק בכלים המתאימים.

תמונה מלאה
סייעות ומפעילים, גננות ואנשי חינוך, צרכים לעבוד בתוך מסגרת עם כלים וכללים ספציפיים. על כן כאשר פונים אל תוכניות השתלמות, יש לצפות ללא פחות מאשר תוכנית מלאה אשר כוללת בין היתר אנשי הדרכה מקצועיים מהתחום, כלים להתמודדות במגוון מצבים, אביזרי המחשה ומסגרת זמנים. יש לזכור שנכון שמדובר במטרה חינוכית, אך אין זה אומר שהיא אינה יכולה להיות מועברת באופן מהנה וחוויתי, כיוון שיצירתיות אינה שייכות רק לילדים ומוטב שגם המבוגרים יעשו בה שימוש מושכל ואף מהנה.

לפי צורך
יש השתלמויות שהן לטובת הכשרת גננות, יש כאלו שהן לטובת פיתוח האינטליגנציה הרגשית, יש כאלו שתומכות בחשיבה יצירתית, יש כאלו שמלמדות להטמיע ערכי מנהיגות חברתית ויש עוד רבות אחרות שלא פעם נבנות באופן אישי לפי צרכים קיימים ומשתנים.
ינוקא